Tabanca Ruhsatı Kaç Yıl Geçerlidir?
Tabanca ruhsatları ister taşıma olsun ister bulundurma onay veriliş tarihinden itibaren beş yıl geçerlilik sağladığı ‘2735 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Yönetmenlik’ te belirtilmektedir. Ayrıca ruhsatı alırken de oradaki görevli ruhsat süresinin bitmesinden önceki son 6 ayda gerekli yükümlüklerin yerine getirilmesi koşuluyla yenilenmesi gerektiğini size tebliğ edecektir.
Peki Zaman Aşımı Yaşarsam Ne Olacaktır? Cezası Var mıdır?
Ruhsatınız iptal edilecektir. Silahınızın yönetmelik usullerine göre devri gerçekleştirilecektir. Geri almak isterseniz idari para cezası miktarını ödeyerek tekrar ruhsat almanız sağlanacaktır. Ayrıca taşıma ruhsatı olan kişilerin yenilenme süresine kadar belgeleri bulundurma olarak tanımlanacaktır.
Bulundurma Ruhsatı Nedir? Kimler Alabilir?
Yirmi bir yaşına gelmiş olan ve ruhsat almaya ilişkin hiçbir şekilde engeli bulunmayan (tabi ki Türk vatandaşı olan) kişiler başvuru yapabilirler.
Şartları Sağlıyorum Nereye Başvuru Yapmam Gerekiyor?
Şartları sağlayan kişi eğer tabancasını ikametinde konumlandıracaksa oturmuş olduğu yerin adresindeki yetkili mercie, eğer iş yerinde konumlandıracaksa çalıştığı yerin adresindeki en yakın yetkili mercie başvurması gerekmektedir.
Peki Bulundurma Ruhsatım Var Poligonda Atış Yapamayacak mıyım? Veya Başka Bir Adrese Nasıl Götüreceğim?
Bulundurma ruhsatlı silahını başka bir adrese götürmek istediğin zorunlu zamanlarda bu zamanlara poligonda dahil olmak üzere, bulunduğun yerin en büyük mülki amirinin iznine tabi olarak Silah Nakil Belgesi alınmalıdır. İzne göre bireye bir gün belirlenip güzergah oluşturulur ve kişinin bu belgeye göre hareket edilmesi zorunlu kılınmaktadır. Ayrıca taşıt araçlar kesinlikle iş yeri ve adres sayılmamaktadır.
Başka Bir Konuma Kalıcı Olarak Yerleşme Durumunda Ne Olacak?
Bu türlü durumlarda ise yeni yerleşim alanında yer alan ve ruhsatı veren mülki amirliğe Silah Nakil Belgesi alınacak, adres kaydı oluşturularak bu adresin ruhsatta yer alması sağlanacaktır.
Birden Fazla Silahım Var? Hepsine Taşıma Ruhsatı Alabilir miyim?
Eğer bir den fazla silahın var ve her birine taşıma ruhsatı almak istiyorsan tüm silahlarına harcını ödemek şartıyla ve gerekli yükümlülükleri sağlamak koşuluyla farklı silahlara farklı taşıma ruhsatları alabilirsiniz.
Ben Kamu Görevlisiyim Satın Almış Olduğum Zati Silahlarıma Farklı Olarak Taşıma Ruhsatı Alabilir miyim?
Evet alınmaktadır. Üstelik harç ödenmesi istenmemektedir.
Can Güvenliğimin Tehlikede Olması Durumunda Silah Taşımam Suç mudur?
2735 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Yönetmenlik Madde 7 der ki; Eğer gerçekleştirmiş olduğunuz iş, sosyal, ekonomik durum vb. faaliyetler konum ve zaman kaynaklı can güvenliğiniz ciddi ve harici tehdit ve tehlikelere maruz kalacağınız güçlü bir ihtimal var ise, bu konulardan bağımsız olarak korucuların, şehit olan kamu görevlilerin ile TSK mensuplarının yakın akrabalarına (eş, çocuk, anne ve baba) ve 29/7/2003 tarihli ve 4959 sayılı Topluma Kazandırma Kanunu uyarınca teslim olan veya güvenlik kuvvetlerine yardımcı oldukları için koruma altına alınanlara istemeleri durumlarında silah taşıma ruhsatı verilebilmektedir. Fakat bu sebeplerin geçersiz olması durumdan süresine bakılmaksızın iptal edilebilmektedir.
Hangi Kamu Görevlileri Silah Taşıyabilirler?
2735 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Yönetmenlik madde 8 de detaylı olarak kimlerin silah taşıyabildikleri belirtilmektedir.
Emekli Emniyet Kamu Görevlisiyim Silah Ruhsatı Almak İçin Hangi Evraklar Gerekmektedir?
Adresinde kayıtlı olduğu yer Valiliğine müracaat edilmesi gerekmektedir. Mevcut veya alacakları zati tabanca için ruhsat çıkarttırılacaktır. Başvuru esnasında mevcut durumlarını gösteren bir kurum evrakı istenmektedir.